Mersin Onur Haftası Coşkuyla Başladı

Mersin Onur Haftası Coşkuyla Başladı

3. Mersin Onur Haftası homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından tehdit edilmesine karşın ilk gününde coşkulu ve kalabalık etkinliklerle haftaya başladı.

Bu yıl Mersin’de üçüncüsü düzenlenen Onur Haftası, başta çocuk istismarı ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile birlikte islamcı-gerici gruplar tarafından tehdit edilmiş ve hedef gösterilmişti. Nefret saldırıları karşısında ayrımcılık suçuna ortak olan The Monard Hotel önceden rezervasyonu olan onur haftası etkinliklerini iptal etmişti.

Tüm bu tehditler karşısında LGBTİ+ların taleplerini, eşitliğe ve adalete olan özlemlerini ördüğü bu haftayı yapmaktan geri adım atmayan 3. Mersin Onur Haftası erkeklik ve cinsellik atölyeleri ile haftaya başladı.

Mersin Eğitim Sen şubesinde gerçekleştirilen etkinlikler öncesi onur haftası komisyonu kendi güvenlik önlemlerini aldı.

erkeklik-atolyesi-3moh

Haftanın ilk atölyesi olan Erkeklik Atölyesi’nde, normatif erkeklik performansları, iktidarın tek tipleştirdiği erkekliğin karşısında inşa edilen erkeklik biçimleri konuşuldu. Atölyede, toplumsal cinsiyetin görünmez yanı olan ve sürekli “kadın sorunu” olarak tariflenen sorunun aslında “erkeklik sorunu” olduğu katılımcılar tarafından dile getirildi.

cinsellik-atolyesi-3moh

Erkeklik Atölyesi’nin ardından, Ece Gün ve Hazal Ezgi Kılıç’ın yürütücülüğünde “Cinsellik Atölyesi” gerçekleştirildi. Natrans erkeklere kapalı olarak gerçekleşen atölye ilgi yoğundu. Atölyede konuşulmayan cinsellik, dayatılan cinsellik yaratıcı oyunlarla birlikte tartışmaya açıldı.

mersinonurkokteyl1 (6)

Fotoğraf:KaosGL

Katılımcıların keyifle ayrıldığı atölyenin ardından akşam haftanın açılış kokteyli yapıldı. Açılış günü KaosGL.org  fotomuhabiri Ateş Alpar’ın Mersin’de geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Onur Haftası fotoğraflarından oluşan “Onurun Renkleri” fotoğraf sergisi açılışı ile devam etti. 

Onur Ödülleri ve 7 Renk Koro konseri

Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği adına açılış sunumunu yapan Özlem Polat, 3. Mersin Onur Hafatsı’nın baskı ve tehditlerle hedef gösterilmesine karşı gösterilen dayanışma için teşekkür ederek sözlerine başladı. Polat, “Haftamızın temasına uygun bir yerden, mücadelelerimizi ortaklaştırdığımız bu dayanışma hali ile her bir rengimizle ‘Alışın Buradayız , Gitmiyoruz’ diyoruz” dedi.

mersinonurkokteyl1 (7)

Fotoğraf:KaosGL

Açılış konuşmasının ardından Onur Ödülleri törenine geçildi. Mersin 7 Renk LGBTİ yıl boyunca ayrımcılığa karşı mücadelelerinden ötürü Eğitim-Sen, Genel-İş, Tabipler Odası ve Barış İçin Akademisyenler’e onur plaketleri verdi.

mersinonurkokteyl1 (1)

Fotoğraf:KaosGL

Açıl kokteylinin sonunda 7 Renk Koro sahne aldı. Şarkılarıyla Onur Haftası’nı selamladı.